Нов модалитет за локална хемостаза - HemCon Dental Dressing

Dimova, Cena (2015) Нов модалитет за локална хемостаза - HemCon Dental Dressing. Vox Dentarii - Информатор на Стоматолошката комора на Македонија, 10 (3). pp. 28-29.

[img]
Preview
Text
vox dentarii 32.pdf - Published Version

Download (16Mb) | Preview
[img]
Preview
Text
HemCon Dental Dressings - tekst.pdf - Published Version

Download (342Kb) | Preview
Official URL: http://stomatoloskakomora.org/

Abstract

HemCon Dental Dressing (HDD) е современо локално средство за контролирање на постекстракционото крвавење и воспоставување локална хемостаза. HDD е претставник на новата генерација медицински средства, со кое се обезбедува физичка бариера преку авто-адхезија на површината, овозможувајќи привремен заштитен слој врз екстракционата рана или оралнохируршката оперативна рана и оралната мукоза, како и намалување на евентуалната болката

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Cena Dimova
Date Deposited: 22 Dec 2015 12:02
Last Modified: 22 Dec 2015 12:02
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/14660

Actions (login required)

View Item View Item