Најголемите измами во науката

Gulaboski, Rubin (2015) Најголемите измами во науката. . (Unpublished)

[img]
Preview
Text
ЛАГАТА во науката предавање Гулабоски 2015.pdf

Download (13Mb) | Preview

Abstract

Измамите во науката ги имало од самите почетоци. Сепак, во последните 10тина години овие измами се застапени во толкав голем обем, што дури и на добитници на Нобелови награди им се одземени наградите поради измами. Во оваа лекција, посветена на светскиот ден на науката, даден е приказ на научните измами во светски рамки, а дадени се и примери за измами во форма на плагијаторство во светот и во Македонија

Item Type: Teaching Resource
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Natural sciences > Chemical sciences
Natural sciences > Physical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Rubin Gulaboski
Date Deposited: 07 Dec 2015 10:15
Last Modified: 07 Dec 2015 10:15
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/14369

Actions (login required)

View Item View Item