Дијабетес и компликации како да си помогнеме

Angelovska, Bistra (2015) Дијабетес и компликации како да си помогнеме. Ваш Аптекар (6). pp. 22-23. ISSN 1857-971X

[img]
Preview
Text
дијабет.pdf

Download (183Kb) | Preview
Official URL: http://vasaptekar.mk/files/6_MK.pdf.pdf

Abstract

Дијабетесот е хронично заболување што се појавува кога панкреасот не произведува доволно инсулин или кога телото не може ефективно да го искористи произведениот инсулин. Инсулинот е хормон кој го регулира шеќерот во крвта. Хипергликемија – зголемено ниво на шеќер во крвта е последица од неконтролиран дијабетес и со текот на времето води до сериозни оштетувања на многу системи во телото, особено на нервите и крвните садови. Во 2014 година 9% од возрасните имале дијабетес. Во 2012 година дијабетесот беше директна причина за 1,5 милиони смртни случаеви. Повеќе од 80% од смртните случаи предизвикани од дијабетес и неговите комликации се случуваат во земјите со низок и среден економски статус. Најмалку 50% од сите луѓе со шеќерна болест не им придаваат значење на симптомите кои ги имаат и не бараат лекарска грижа, поради што се водат како недијагностицирани.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Bistra Angelovska
Date Deposited: 07 Dec 2015 10:11
Last Modified: 23 Dec 2016 11:08
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/14367

Actions (login required)

View Item View Item