Прва македонско-косовска ударна бригада:Бригада на братството и единството ретроспектива

Cepreganov, Todor and Cakarjanevski, Gorgi (2015) Прва македонско-косовска ударна бригада:Бригада на братството и единството ретроспектива. In: Шести меѓународен научен симпозиум „Афирмација, продлабочување и проширување, на вековните културни врски меѓу Р. Македонија и Р. Србија“, 30 Oct-1 Nov 2015, Bitola, Macedonia. (Unpublished)

[img] Text
Научен собир-Битола окт-ное 2015.rtf

Download (103Kb)
[img]
Preview
Text
Програма за меѓународниот научен симпозиум Битола.pdf

Download (1118Kb) | Preview

Abstract

Во текот на Втората светска војна во ноември 1943 година беше формирана Првата македонско-косовска ударна бригада во чии редови се бореа македонскиот, српскиот и црногорскиот народ, а исто така и припадници на словенечкиот и хрватскиот народ како и: Италијанци, Албанци и Руси. Борбениот пат на оваа бригада бил долг и исполенет со тешки борби од Дебарца до Егејска Македонија.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Todor Cepreganov
Date Deposited: 05 Nov 2015 13:29
Last Modified: 05 Nov 2015 13:29
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/14169

Actions (login required)

View Item View Item