Витамини и минерали

Angelovska, Bistra (2015) Витамини и минерали. Ваш аптекар (3). pp. 15-17. ISSN 1857-971X

[img]
Preview
Text
vitamini i minerali.pdf

Download (188Kb) | Preview
Official URL: http://vasaptekar.mk/files/3-MK.pdf

Abstract

Употреба на витамините и минералите Земањето на витамини и минерали преку исхраната како таква, преку збогатената храна со витамини и минерали и, особено преку разни препарати и додатоци на исхраната предизвикува се поголем интерс на корисниците и медицинските работници. Во последните децении претставува цел на повеќе научни и стручни истражувања, кои треба да одговорат на најчесто поставуваните прашања: - Дали исхраната ги задоволува потребите на организмот од витамини и минерали? - Дали и кога треба да се земаат во форма на лековити препарати или додатоци на исхраната? - Колку и како влијаат врз правилниот раст и развој на организмот? - Дали влијаат на подобрувањето на состојбата при некои заболувања или состојби? - Како да ја утврдиме потребата од земање на додатни витамини и минерали? - Во која доза и колку често да се земаат? - Дали прекумерното земање доведува до штетни последици и како се манифестираат? Недостатокот од витамини и минерали често доведува до болест, но и прекумерното нивно внесување може да има негативен ефект.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Bistra Angelovska
Date Deposited: 13 Oct 2015 08:08
Last Modified: 13 Oct 2015 08:08
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/13920

Actions (login required)

View Item View Item