Родилна асфиксија

Zisovska, Elizabeta (1999) Родилна асфиксија. Asphyxia Neonatorum . Menira, Skopje. ISBN 9789989632518

[img]
Preview
Text
Rodilna asfiksija-book.pdf

Download (7Kb) | Preview
Official URL: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/nlmcatalog/?term=Asphy...

Abstract

Доносените новородени деца кои поминале родилна асфиксија се потенцијален извор на деца со понатамошни пречки во развојот. Во оваа книга се презентирани сите причини, и последици на родилната асфиксија кај доносени новородени деца. Особено внимание е посветено на раните детерминанти на откривање на родилната асфиксија, давајќи можност за рана интервенција и намачување на ризикот за потешки последици. најтешката последица на родилна асфиксија е церенралната парализа.

Item Type: Book
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Elizabeta Zisovska
Date Deposited: 12 Aug 2015 12:38
Last Modified: 12 Aug 2015 12:38
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/13659

Actions (login required)

View Item View Item