Неонатални вирусни инфекции

Zisovska, Elizabeta (2013) Неонатални вирусни инфекции. In: Семинар по неонатологија, 04 March 2013, Универзитетска клиника Скопје, Македонија.

[img]
Preview
Text
Raspored za seminar.pdf

Download (101Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
Неонатални вирусни инфекции.pdf

Download (624Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
Апстракт.pdf

Download (226Kb) | Preview

Abstract

Новородените деца се раѓаат со способност да се борат против многу различни типови на вируси. Многу често, обична настинка или вирусот на грипот кај мајката можат да му ја нарушат општата состојба на фетусот или новороденото во моментот на раѓање, без да му причинат поголема штета. Но има неколку типови на вируси кои навистина причинуваат поголеми оштетувања кај фетусите и новородените деца. Најистражувани вирусни инфекции кај новородените деца се тие кои се дел од т.н. група TORCH, која претставува медицински акроним за неколку причинители на перинатални инфекции, во кои спаѓаат: Toxoplasmosis други инфекции (Other infections- Coxsackie virus, Syphilis, Varicella-Zoster Virus, HIV, и Parvovirus B19), Rubella , Cytomegalovirus, Herpes simplex virus-тип 2. Од останатите вирусни причинители заслужуваат внимание: Парвовируси, Ентеровирус, Варичела Зостер, Хепатит Б, Хепатит Ц, ХИВ.

Item Type: Conference or Workshop Item (Lecture)
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Elizabeta Zisovska
Date Deposited: 14 Jul 2015 11:29
Last Modified: 06 Aug 2015 11:01
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/13631

Actions (login required)

View Item View Item