Како професионаците да ја разберат Медицината базирана на докази

Zisovska, Elizabeta (2011) Како професионаците да ја разберат Медицината базирана на докази. In: 5 - ти конгрес на Педијатрите на Македонија со меѓународно учество, 05-09 Oct 2011, Ohrid, Macedonia.

[img]
Preview
Text
profesionalci.pdf

Download (7Mb) | Preview

Abstract

Меѓу здравствените работници постои вистинска конфузија во врска со вистинското значење на терминот „медицина базирана на докази“. По дефиниција, медицина базирана на докази или практика базирана на докази значи дека се користат препораки кои имаат за цел да ги вклучат во практиката најдобрите докази добиени со научни методи во процесот на одлучување.

Item Type: Conference or Workshop Item (Lecture)
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Elizabeta Zisovska
Date Deposited: 08 Jul 2015 08:04
Last Modified: 08 Jul 2015 08:43
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/13528

Actions (login required)

View Item View Item