Карактеристики на краниофацијалните аномалии кај новороденото дете

Zisovska, Elizabeta and Pehcevska, Nevena and Dimitrioska, Radmila (2011) Карактеристики на краниофацијалните аномалии кај новороденото дете. In: 5 - ти конгрес на Педијатрите на Македонија со меѓународно учество, 05-09 Oct 2011, Ohrid, Macedonia.

[img]
Preview
Text
Programa1.pdf

Download (8Mb) | Preview

Abstract

Поединечните мали аномалии немаат големо функционално значење за исходот кај новородените деца, меѓутоа некогаш нивната повеќебројност или меѓусебната поврзаност можат да упатат на сомнение за постоење на мајор аномалија или хромозомопатија.

Item Type: Conference or Workshop Item (Lecture)
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Elizabeta Zisovska
Date Deposited: 08 Jul 2015 07:24
Last Modified: 08 Jul 2015 08:43
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/13527

Actions (login required)

View Item View Item