Бабини игри – координатор на работилница

Barbareev, Kiril (2015) Бабини игри – координатор на работилница. In: Работилница за примена на бабини игри, 19 March 2015.

[img] Text
Работилница за примена на бабини игри.docx

Download (12Kb)
[img]
Preview
Image
Слика5.jpg

Download (23Kb) | Preview
[img]
Preview
Image
Слика 1.jpg

Download (29Kb) | Preview
[img]
Preview
Image
Слика 2.jpg

Download (25Kb) | Preview
[img]
Preview
Image
Слика3.jpg

Download (39Kb) | Preview
[img]
Preview
Image
Слика4.jpg

Download (22Kb) | Preview

Abstract

Работилница за примена на бабини игри 19.3.2015 Старите заборавени игри што ги играле нашите баби и дедовци во функција на современото образование и воспитување на децата е идејата презентирана во Мултимедијалниот центар на УГД. Пред присутните ученици, родители, наставници и воспитувачи, педагогот Марина Василева го претстави проектот „Бабини игри“, за кој вели дека е интересен начин на учење кој е близок до детската психологија. - Најголем дел од сегашните ученици сосема ги заборавиле игрите што ги играле нивните баби и дедовци. Со овој проект ние сакаме да ги оживееме, да ги дигитализираме и потоа да се имплементираат во наставата. Јас овој начин на реализирање на наставата го практикувам веќе седум години, а позитивно е што има интерес и кај колеги од цела Македонија – вели Марина Василева. На Глобалниот форум на Мaјкрософт, кој се одржа во Вашингтон, македонските наставници го освоија второто место во конкуренција на 115 проекти од 70 земји. Второто место беше освоено токму со овој проект наречен „Бабини игри“. Дел од игрите се поврзани со современи алатки, како што се „Х Бокс“ и „Кинект“, преку кои децата интерактивно ги играат овие стари игри. Целта е децата да учат преку игра. Во организацијата на работилницата учествуваа студенти од Факултетот за образовни науки при УГД, а координатор на целата активност беше Доц. д-р Кирил Барбареев.

Item Type: Conference or Workshop Item (Lecture)
Subjects: Social Sciences > Educational sciences
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Kiril Barbareev
Date Deposited: 29 Jun 2015 08:19
Last Modified: 29 Jun 2015 08:19
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/13466

Actions (login required)

View Item View Item