Јосиф Ковачев ученик и учител

Cackov, Oliver (2011) Јосиф Ковачев ученик и учител. Годишен зборник Институт за историја и археологија, 2. pp. 151-155. ISSN 1857-7342

[img]
Preview
Image
Zbornik 2.jpg

Download (5Mb) | Preview
[img]
Preview
Text
Zbornik2.pdf

Download (1385Kb) | Preview

Abstract

Времето во кое живееше и работеше Јосиф Ковачев, родоначалникот на првото Педагошко училиште во Штип, односно во Македонија, беше силно обременето со револуционерни превирања за ослободување од грчкото влијание во црквата и училиштата. Уште како дете добро го запознал тој систем на школување со сите недостатоци што ги содржел, и во него, во тие рани детски години, започнува да се раѓа идејата еден ден кога ќе порасне да успее нешто да промени.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Oliver Cackov
Date Deposited: 29 Jun 2015 10:25
Last Modified: 29 Jun 2015 10:25
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/13442

Actions (login required)

View Item View Item