Влијание на дизајнот на резенот врз периодонталниот статус на вториот молар по оперативна екстракција на импактиран долен трет молар

Dimova, Cena and Popovska, Mirjana (2015) Влијание на дизајнот на резенот врз периодонталниот статус на вториот молар по оперативна екстракција на импактиран долен трет молар. Vox Dentarii Информатор на Стоматолошката комора на Македонија, 10 (1). pp. 33-35.

[img]
Preview
Text
Vox Dentarii april 2015.pdf

Download (4065Kb) | Preview
Official URL: http://www.stomatoloskakomora.org

Abstract

Хируршко отстранување на импактираните мандибуларние трет молар е една од најчестите оралнохируршки процедури. Потенцијална компликација е ризикот од развој на пародонтален дефект (губење на атачмент) и длабок пародонтален џеб на дисталната страна на соседниот мандибуларен втор молар по хируршкото отстранување на третиот катник. Најчестите дизајни на резенката беше променетата триаголнa (триангуларна) разенка и “коверт”резенката сѐ со цел да обезбедат добар здравствен статус по оваа процедура на дисталната страна на соседниот мандибуларен втор молар.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Cena Dimova
Date Deposited: 24 Apr 2015 13:43
Last Modified: 24 Apr 2015 13:43
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/13082

Actions (login required)

View Item View Item