Јувенилен анкилозирачки спондилит

Dimitrovska Ivanova, Marija and Krstev, Toshe (2015) Јувенилен анкилозирачки спондилит. Medicus, информативен гласник на јавното здравство - Штип, 10 (22). pp. 14-15. ISSN 1857-5994

[img]
Preview
Text
Јувенилен анкилоирацки спондилит.pdf

Download (151Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
Medikus.pdf

Download (7Mb) | Preview

Abstract

ЈАС е артритис кој припаѓа во групата на спондилоартропатии. Се карактеризира со воспаление на лумбосакралниот дел од рбетниот столб, сакроилијачните зглобови како и рана појава на ентезит. Ова заболивање доведува до ерозија на сакроилијачните зглобови како и формирање на коскени мостоби помеѓу пршлените на рбетниот столб. Релативно често се зафатени стерноклавикуларниот зглоб, зглобот меѓу manubrium sterni и corpus sterni како и стернокосталните зглобови.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Marija Dimitrovska
Date Deposited: 16 Apr 2015 14:09
Last Modified: 12 Nov 2015 10:22
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/13048

Actions (login required)

View Item View Item