Античкиот македонски лекар Нумениј и два негови рецепти за лекови

Smilkov, Katarina and Donski, Aleksandar (2013) Античкиот македонски лекар Нумениј и два негови рецепти за лекови. In: IV Македонски конгрес за Историја на медицината со меѓународно учество, 18-19 Apr 2013, Скопје.

[img]
Preview
Text
Prezentacija Numenij Kongres Istorija.pdf

Download (1129Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
Нумениј.pdf

Download (517Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
Програма за IV македонски конгрес.pdf

Download (844Kb) | Preview

Abstract

Античкиот македонски лекар Нумениј (Numenius) од Хераклеја досега воопшто не е обработен во македонската историја на медицината. Во овој труд правиме преглед на малкуте историски податоци што се зачувани за овој лекар, како и на единствените два негови зачувани рецепти за лекови наменети против вкочанети зглобови и против воспаление на матката.

Item Type: Conference or Workshop Item (Speech)
Subjects: Humanities > History and archaeology
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Katarina Smilkov
Date Deposited: 26 Mar 2015 14:59
Last Modified: 05 Aug 2015 13:23
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/12976

Actions (login required)

View Item View Item