Настап на Трио Grazioso на Хуманитарен концерт во Метлика, Словенија

Trajkova, Nevenka and Palija, Kristina and Bogoevska, Menka (2015) Настап на Трио Grazioso на Хуманитарен концерт во Метлика, Словенија. [Performance]

[img]
Preview
Image
__ugd.edu.mk_private_UserFiles_nevenka.trajkova_Desktop_za ugd slovenija_7.JPG

Download (3630Kb) | Preview
[img]
Preview
Image
__ugd.edu.mk_private_UserFiles_nevenka.trajkova_Desktop_za ugd slovenija_DSCN9390.JPG

Download (3326Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
__ugd.edu.mk_private_UserFiles_nevenka.trajkova_Desktop_DOC280.pdf

Download (2037Kb) | Preview
Official URL: http://tirekovmirece.com/Novost/%D0%A2%D1%80%D0%B8...

Abstract

На хуманитарниот концерт кој се одржува секоја година во градот Метлика, Словенија имаше особена чест да настапи и Трио Grazioso од Македонија, заедно со оперската дива Аленка Готар, поп изведувачите Регина, Ади Смолар, Андраж Хрибар и многу други познати словенечки имиња. Триото го сочинуваат д-р- Невенка Трајкова - пијано, м-р Кристина Палија - сопран и Менче Богоевска- виолина. Настапите на Трио Грациозо беа во соработка на збратимените општини Неготино од Македонија и општина Чрномељ во Словенија. Организацијата на турнејата е на Заводот за образование и култура и Јавниот фонд за културни дејности на Словенија. Нивниот настап и гостување имаше голем одѕив во тамошните медиуми.

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Nevenka Dukovska
Date Deposited: 12 Mar 2015 11:32
Last Modified: 12 Mar 2015 11:32
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/12901

Actions (login required)

View Item View Item