Концерт на Трио Grazioso во Чрномељ, Словенијa ; сопран- Кристина Палија пијано- Невенка Трајкова виолина - Менче Богоевска

Trajkova, Nevenka and Palija, Kristina and Bogoevska, Menka (2015) Концерт на Трио Grazioso во Чрномељ, Словенијa ; сопран- Кристина Палија пијано- Невенка Трајкова виолина - Менче Богоевска. [Performance]

[img]
Preview
Image
__ugd.edu.mk_private_UserFiles_nevenka.trajkova_Desktop_za ugd slovenija_1.JPG

Download (3537Kb) | Preview
[img]
Preview
Image
__ugd.edu.mk_private_UserFiles_nevenka.trajkova_Desktop_11040681_818522821559715_746083122_n.jpg

Download (100Kb) | Preview
Official URL: http://tirekovmirece.com/Novost/%D0%A2%D1%80%D0%B8...

Abstract

Триото Grazioso (Грациозо) кое изведува дела од класична музика имаше турнеја во Словенија, низ Бела краина. Ова трио изведува класична музика , а во него членуваат д-р Невенка Трајкова – пијано, Менче Богоевска - виолина и м-р Кристина Палија – сопран. Тие настапија на 19.02.2015 во Чрномељ на одбележувањето на денот на општината домаќин, со дела од Николај Римски Корсаков, Едуардо Ди Капуа, Ернесто де Куртис. На концертот гости беа и Мојца Чемас Стјепанович –градоначалник на општината и г-ѓа Тања Фајон – словенечки пратеник во Европскиот парламент. Настапот имаше голем одѕив во тамошните медиуми.

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Nevenka Dukovska
Date Deposited: 12 Mar 2015 11:29
Last Modified: 12 Mar 2015 11:29
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/12900

Actions (login required)

View Item View Item