Sprovat siriane ...

Racaj, Muhamet (2014) Sprovat siriane ... Ushtria.

[img]
Preview
Text
gazeta ushtria-14.03.2014-Страна 10. a.pdf

Download (763Kb) | Preview

Abstract

Në fillim po përmend një mendim të analistit të njohur izraelit Martin Van Kreveld: “Politik-bërësit dhe të tjerët që mendojnë se mund të shfrytëzojnë në mënyrë racionale forcat ushtarake të shteteve të tyre, për të arritur qëllime politike, duhet të mësojnë leksionin se forca e ushtrisë për interesa është limituar sipas një definicioni, ndërsa aktivizimi i saj kundër luftës jo të instrumentalizuar në të shumtën e rasteve, ka shkaktuar vetëm dështime”. Sipas kësaj, në rrethanat konkrete në të cilat gjendet bota, pikëpamjet dhe filozofia bashkëkohore për bazë duhet të kenë këtë qëndrim: “të shmanget lufta ose kanosja luftarake e çdo lloj forme qoftë ajo”.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Other social sciences
Divisions: Military Academy
Depositing User: Muhamet Racaj
Date Deposited: 19 Feb 2015 14:13
Last Modified: 19 Feb 2015 14:13
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/12753

Actions (login required)

View Item View Item