Целовечерен концерт на четирирачно пијано, на пијанистките Ана Гацева и Татјана Џорлева во концертната сала на Факултетот за музичка уметност во Скопје

Dzorleva, Tatjana and Gaceva, Ana (2014) Целовечерен концерт на четирирачно пијано, на пијанистките Ана Гацева и Татјана Џорлева во концертната сала на Факултетот за музичка уметност во Скопје. [Performance] (Unpublished)

[img]
Preview
Image
slika skopje.jpg

Download (107Kb) | Preview
Official URL: http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?ves...

Abstract

На програмата ќе бидат изведени делата „Словенски танци“ од Антонин Дворжак и суитата „Детски игри“ од Жорж Бизе. Овој концерт е последен од концертната турнеја на пијанистките во повеќе градови во земјава. Гацева дипломира и магистрира пијано на ФМУ во класата на Стела Слејанска. На нејзиниот репертоар се наоѓаат дела од сите музички епохи, a активно ги пропагира делата на македонските современи композитори во својата земја и надвор од неа, за што ја доби и наградата „Георги Божиков“ во 2012 година. Авторка е на книгата „Пијанистички техники во концерти од композитори - изведувачи од светската музичка сцена“. Моментално Гацева е професорка по пијано на ФМУ-Скопје.

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Tatjana Dzorleva
Date Deposited: 12 Feb 2015 07:58
Last Modified: 12 Feb 2015 07:58
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/12634

Actions (login required)

View Item View Item