Концерт на пијано дуото Ана Гацева и Татјана Џорлева во Велес

Dzorleva, Tatjana and Gaceva, Ana (2014) Концерт на пијано дуото Ана Гацева и Татјана Џорлева во Велес. [Performance] (Unpublished)

[img]
Preview
Image
ta veles.jpg

Download (91Kb) | Preview
Official URL: http://www.novini.mk/read/1127497/koncert-na-duoto...

Abstract

Во организација на Музичкото училиште „Стефан Гајдов“ синоќа во Ликовниот салон во Велес се одржа концерт, прв од мини турнејата на дуото пијанистки на пијано, Ана Гацева и Татјана Џорлева. Тие настапија со популарни композиции од Жорж Бизе со „Детска игра“ и од Антонин Дворжак. Двете пијанистки заедно за првпат настапиле во 2004 година, а концертот е второ нивно заедничко претставување. Тие истакнаа дека е прекрасно чувството да се свири во дуо и оти имале прекрасна атмосфера на концертот.

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Tatjana Dzorleva
Date Deposited: 12 Feb 2015 07:58
Last Modified: 12 Feb 2015 07:58
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/12633

Actions (login required)

View Item View Item