Концерт на пијано дуото Ана Гацева и Татјана Џорлева во Штип

Dzorleva, Tatjana and Gaceva, Ana (2014) Концерт на пијано дуото Ана Гацева и Татјана Џорлева во Штип. [Performance] (Unpublished)

[img]
Preview
Image
tastip.jpg

Download (221Kb) | Preview
Official URL: https://www.ugd.edu.mk/index.php/mk/ugd/vesti-12/5...

Abstract

Во среда (12 ноември) во концертната сала на Музичката академија во Штип концерт ќе одржат еминентните пијанистки Татјана Џорлева, професор по пијано на Музичката академија во Штип и Ана Гацева, професор по пијано на Факултетот за музичка уметност во Скопје. Тие ќе настапат како четирирачно дуо, а на концертот ќе бидат композиции од Антонин Дворжак - „Словенски танци“ оп. 46 и од Жорж Бизе - суитата „Детски игри“ оп. 22. Овој концерт е дел од нивната концертна турнеја во повеќе градови низ државата, а завршниот концерт ќе се одржи на 24 ноември во концертната сала на Факултетот за музичка уметност во Скопје.

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Tatjana Dzorleva
Date Deposited: 12 Feb 2015 07:53
Last Modified: 12 Feb 2015 07:53
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/12632

Actions (login required)

View Item View Item