Наставникот современото образование и глобализацијата

Petrovski, Vlado and Koceva, Daniela (2013) Наставникот современото образование и глобализацијата. In: Научно-стручна трибина на тема „Наставникот - некогаш, денес, утре“ , 04 Oct 2013, Stip, R. Makedonija.

[img]
Preview
Text
ТРИБИНА 2013 Ден на учителот Штип.pdf

Download (502Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
Globalizacijata i obrazovanieto 2013.pdf

Download (299Kb) | Preview

Abstract

Наставникот е персонификација на современото образование и во тој контекст игра значајна улога денес, во времето кога светот се глобализира, а истовремено и образованието добива една глобална рамка.Имајќи го ова во предвид, во овој труд се потрудивме да направиме една доста исцрпна анализа на процесот на глобализацијата и на рефликсиите врз современото обазование. Клучни зборови: наставник, современост, образование, глобализација

Item Type: Conference or Workshop Item (Speech)
Subjects: Social Sciences > Educational sciences
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Daniela Koceva
Date Deposited: 12 Feb 2015 08:57
Last Modified: 12 Feb 2015 08:57
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/12625

Actions (login required)

View Item View Item