„Толеранција,дијалог,соработка!

Petrovski, Vlado and Koceva, Daniela (2011) „Толеранција,дијалог,соработка! [Project]

[img]
Preview
Text
Проект Толеранција, дијалог, соработка!.pdf

Download (527Kb) | Preview
Official URL: http://www.tolerancijadijalogsorabotka.mk/index.ph...

Abstract

Промовирање на меѓурелигиски дијалог преку градење на капацитите на медиумите и религиските претставници“, беше организирана посета на манастирот Св. Богородица Милостива Елеуса во селото Велуса, Струмичко, женскиот католички манастир во Гевгелија, синагогата “Бет Јаков“, Евангелско- методистичката црква и Мустафа- паша џамијата во Скопје. Целта на овој проект е запознавање на младите со различните конфесии и нивната отвореност, заинтересираност и прифатливост на различностите. Влегувањето за прв пат во некои од горенаведените објекти и реализирање на заинтересираноста на студентите да дознаат што повеќе факти за самите објекти и верски заедници.

Item Type: Project
Subjects: Social Sciences > Sociology
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Daniela Koceva
Date Deposited: 11 Feb 2015 13:21
Last Modified: 11 Feb 2015 13:21
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/12573

Actions (login required)

View Item View Item