Распространетост на подземнатa гасификација на јаглени во светот

Karanakova Stefanovska, Radmila and Panov, Zoran and Popovski, Risto (2014) Распространетост на подземнатa гасификација на јаглени во светот. In: Подекс – Повекс ‟14, 14-15 Nov 2014, Radovis, Macedonia.

[img]
Preview
Text
Trud_PODEKS_POVEKS_2014_191_196.pdf

Download (8Mb) | Preview

Abstract

Подземната гасификација на јагленот (ПГЈ) е ветувачка опција за идната употреба на не обработениот јаглен. Гасификацијата на јагленот е уште еден вид на технологија за добивање на чист јаглен кој што го заобиколува конвенционалниот процес на експлоатација на јагленот со претварање на јагленот во гас. Има над 50 пробни или пилот операции на ПГЈ насекаде низ светот.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Engineering and Technology > Other engineering and technologies
Divisions: Faculty of Natural and Technical Sciences
Depositing User: Zoran Panov
Date Deposited: 10 Feb 2015 12:01
Last Modified: 10 Feb 2015 12:01
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/12571

Actions (login required)

View Item View Item