Младите уметници во чест на Зографски

Skarik, Milica and Ivanova, Bisera and Zografska Belichanec, Panda (2014) Младите уметници во чест на Зографски. [Performance]

[img] Text
5103-studentka-nastapi-na-mladite-umetnici-vo-cest-na-zografski

Download (24Kb)
[img]
Preview
Image
Бисера Иванова - концерт Зографски.jpg

Download (83Kb) | Preview
[img] Text
watch_v=PvFRqkkCkAI

Download (161Kb)

Abstract

Бисера Иванова, студентка на Музичката академија при Универзитет „Гоце Делчев“ - Штип оствари одличен настап на концерт посветен на творештвото на македонскиот композитор Томислав Зографски. Концертот насловен „Младите уметници во чест на Зографски“ се одржа на 24 октомври, во рамките на фестивалот „Златна лира“ во Скопје, со цел да се одбележи 80-годишнината од раѓањето на овој голем македонски композитор. На концертот, по покана од г-ѓа Панда Зографска, сопруга на починатиот композитор, настапија девет реномирани млади македонски уметници. Бисера Иванова ги изведе Минијатурите оп.6 за соло пијано од Зографски, со изведба која е оценета како самоуверена, прецизна и со јасно изградена музичка архитектура. Таа во моментов е на постдипломски студии, а дипломираше во класата по пијано на проф. д-р Милица Шкариќ со просек 9,90.

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Milica Skarik
Date Deposited: 06 Feb 2015 15:02
Last Modified: 06 Feb 2015 15:02
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/12400

Actions (login required)

View Item View Item