Иницијалното образование на воспитувачите и учителите Во Холандија - Педагошки факултет (Pedagogische Academie) во Гронинген

Barbareev, Kiril (2014) Иницијалното образование на воспитувачите и учителите Во Холандија - Педагошки факултет (Pedagogische Academie) во Гронинген. Воспитание - списание за образовна теорија и практика, 9 (13). ISSN 1857- 8705

[img]
Preview
Text
Korica i trud.pdf

Download (4Mb) | Preview

Abstract

Анализата на иницијалното образование на воспитувачите и учителите во Холандија се темели на реализираниот студискиот престој на Универзитетот во Гронинген, Холандија кој го реализирав во периодот од 15 – 30 јануари, 2009 година. Целта на овој престој беше да се направи увид на „Образованието на учителот во Холандија“ и да се види начинот на работа на Педагошкиот факултет во Гронинген. Клучни зборови: Образование на воспитувачи, учители, Педагошки факултет, Гронинген.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Educational sciences
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Kiril Barbareev
Date Deposited: 05 Feb 2015 12:04
Last Modified: 29 Jun 2015 08:15
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/12399

Actions (login required)

View Item View Item