International Jazz Day Skopje 2014

Micanov, Georgi and Micanova, Andreana and Tufekcievski, Kiril and Sekulovski, Aleksandar (2014) International Jazz Day Skopje 2014. [Performance]

[img]
Preview
Image
international jazz day skopje 2014.jpg - Cover Image

Download (127Kb) | Preview
[img] Video (Интернационален ден на Џезот - Скопје)
index.html_v=svdoSsTdhH0

Download (58Kb)

Abstract

Goce Micanov Quartet Македонија го прославува светскиот ден на џезот Агенцијата Баги Комуникации во партнерство со Skopje City Mall се приклучуваат кон светската прослава на Меѓународниот ден на џез музиката кој се прославува на 30 април, традиционално, трета година по ред. Инаку, прославата е под покровителство на Унеско и е со цел да се потенцира џезот и неговата дипломатска улога во обединување на луѓето од сите делови на светот. Концертот ќе се одржи на отворено, пред Skopje City Mall, ќе биде бесплатен за посетителите и ќе започне во 18 часот. На концертот ќе настапат Kabadayas – најпознатиот македонски fusion состав, Oscar Salas Trio – џез трио предводено од познатиот кубански перкусионист (David Byrne; Jaco Pastorius; Arthur Barron), Марија Џез Трио – џез трио предводено од најпознатата македонска Џез вокалистка, Дуо Бојковски – дуо на македонски акустични гитаристи и Marga Sol - познатата македонска музичарка и DJ На концертот ќе биде емитувана видео пораката на Херби Хенкок, Амбасадорот на добра волја за интеркултурен дијалиг во Унеско (Herbie Hancock (UNESCO Goodwill Ambassador for Intercultural Dialogue).

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Georgi Micanov
Date Deposited: 19 Feb 2015 09:04
Last Modified: 19 Feb 2015 09:04
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/12145

Actions (login required)

View Item View Item