Концертна турнеа низ Македонија

Janevski, Vladimir and Cicakovski, Timko (2014) Концертна турнеа низ Македонија. [Video] (In Press)

[img] Video
Ансамбл Македонија - Концертна турнеа 2014 1(1).avi

Download (49Mb)

Abstract

Во периодот август - септември под покровителство на Министерството за култура на Република Македонија, Ансамблот Македонија оддржа концерти низ повеќе градови во Македонија. Првиот концерт беше во Демир Капија, потоа во Скопје, Битола, Струмица, Куманово, Ростуше. Во Ансамблот македонија учествуваат студенти од одделот за етнокореологија при Музичката академија од УГД - Штип, како и ученици од ДМБУЦ Илија Николовски - Луј, насока за традиционална музика и игра. Публиката можеше да ужива во македонската традиционална уметност кои овие уметници ја прикажаа со вистинска професионалност.

Item Type: Video
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Vladimir Janevski
Date Deposited: 09 Feb 2015 13:40
Last Modified: 09 Feb 2015 13:40
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/11871

Actions (login required)

View Item View Item