Македонскиот национален идентитет во британската дипломатска кореспонденција

Cepreganov, Todor (2014) Македонскиот национален идентитет во британската дипломатска кореспонденција. Украинско-Македонски научен зборник (6). pp. 99-106. ISSN 978-966-02-7146-3

[img] Text
Ukraina.docx

Download (2366Kb)
[img]
Preview
Text
Naucen sobir-Ukraina.pdf

Download (286Kb) | Preview

Abstract

Во текот на Втората светска војна во Министерството за надворешни работи на Велика Британија во однос на македонскиот идентитет не постоела никаква дилема. Ако и постоеле одредени струи во Форин офис кои настојувале да наметнат мислење дека не постојат Македонците, реалноста на теренот ги демантирале самите членови на британските мисии кои испраќале податоци без било какви калкулации во однос на населението кое живее на територијата на Македонија и дури со констатацијата дека македонскиот идентитет не е вештачки, туку идентитет кој се создал со генерации.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Todor Cepreganov
Date Deposited: 21 Nov 2014 13:41
Last Modified: 21 Nov 2014 13:41
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/11365

Actions (login required)

View Item View Item