Child with cholestatsis and massive hepatomegaly

Dimitrovska Ivanova, Marija (2013) Child with cholestatsis and massive hepatomegaly. In: Seminar of Pediatric Gastroenterology Salzburg Medical seminars, 22-28 Sept 2013, Salzburg, Austria. (Unpublished)

[img] Slideshow
Child with cholestasis and massive hepathomegaly.ppt

Download (3500Kb)
[img]
Preview
Text
Pediatric_Gastroenterology Participants Salzburg 2013.pdf

Download (221Kb) | Preview

Abstract

Во овој труд се зборува случај на женско дете на 2,5 годишна возраст со појава на нагло пожолтување и масивна хепатомегалија и изразито заостанување во растот и развојот како во висина така и во тежина. По целокупното испитување во матчниот центар и сомневање за карцином на црн дроб детето е префрлено на понатамошно испитување на Клиниката за детски болести во Скопје каде е дијаганостицирано заболувањето Цистична фиброза. По започнување на соодветна терапија со суплементација со панкреасни ензими, соодветна терапија со додаток на мултивитамински и енергетски препарати постигнато е забележително напредување во висина и тежина како и повлекување на жолтицата и хепатомегалијата.

Item Type: Conference or Workshop Item (Speech)
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Marija Dimitrovska
Date Deposited: 21 Nov 2014 13:43
Last Modified: 21 Nov 2014 13:43
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/11360

Actions (login required)

View Item View Item