Евреите од Солун во британската дипломатска кореспонденција непосредно по завршувањето на Првата светска војна

Cepreganov, Todor (2013) Евреите од Солун во британската дипломатска кореспонденција непосредно по завршувањето на Првата светска војна. „Гласник” на Институтот за национална историја, 57 (1-2). pp. 95-108. ISSN 0583-4961

[img]
Preview
Text
Евреите од Солун во британскaта дипломатска кoреспонденција.pdf

Download (2398Kb) | Preview

Abstract

Еврејските квартови во Солун во 1917 година биле зафатени од пожар. Пожарот уништил многу куки, синагоги, библиотеки и згради кои им припаѓале на Евреите. Прилогот анализира два британски документи во врска со настаните кои се однесуваат на пожарот и последиците од него за Евреите како и реакцијата на грчката држава.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Todor Cepreganov
Date Deposited: 03 Nov 2014 08:55
Last Modified: 03 Nov 2014 08:55
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/11224

Actions (login required)

View Item View Item