Извршување на пресудите на Европскиот суд за човекови права во Република Македонија и земјите на Европската Унија

Trpovska, Snezana (2013) Извршување на пресудите на Европскиот суд за човекови права во Република Македонија и земјите на Европската Унија. Masters thesis, Goce Delcev University, Stip.

[img]
Preview
Text
МАГ. ТРУД СНЕЖАНА ТРПOВСКА-Lektorirana-Konecna.pdf

Download (542Kb) | Preview

Abstract

Европскиот суд за човекови права со текот на времето ја зајакнува својата позиција, а неговите пресуди станаа основа за креирање на богата судска практика на земјите-членки на Советот на Европа. Извршувањето на пресудите на Европскиот суд за човекови права поврзани со Република Македонија е многу важно за граѓаните, но и за државата која преку извршувањето на пресудите покажува посветеност во остварувањето на меѓународните обврски. Клучни зборови: Европски суд за човекови права, човекови права, извршување на пресуди

Item Type: Thesis (Masters)
Subjects: Social Sciences > Law
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Aleksandar Tolev
Date Deposited: 03 Jul 2014 14:01
Last Modified: 03 Jul 2014 14:01
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/10408

Actions (login required)

View Item View Item