Концентрација на тешки метали во крв и урина кај испитаници со дијабетес мелитус во Општина Гевгелија

Kalinova, Ljubica (2013) Концентрација на тешки метали во крв и урина кај испитаници со дијабетес мелитус во Општина Гевгелија. Masters thesis, Goce Delcev University, Stip.

[img]
Preview
Text
__ugd.edu.mk_private_UserFiles_katerina.hadzivasile_Desktop_Ljubica Kalinova - lektoriran specijalisticki trud.pdf

Download (1166Kb) | Preview

Abstract

Токсичноста на тешките метали се должи, пред сè, на нивната апсорпција која доведува до акумулација во телото на луѓето и многу слабо излачување од организмот, по што следи оштетување на многу органи и нарушување на нивните нормални клеточни процеси. Тешките метали може да се акумулираат во ноктите и косата кои може да се користат како испитуван материјал за проценка на долготрајната изложеност на населението на тешки метали. Овие тешки метали имаат бавна екскреција од организмот поради нивниот долг полуживот.

Item Type: Thesis (Masters)
Uncontrolled Keywords: тешки метали, токсичност, дијабетес мелитус.
Subjects: Medical and Health Sciences > Health biotechnology
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Katerina Hadzi-Vasileva
Date Deposited: 01 Jul 2014 12:53
Last Modified: 01 Jul 2014 12:53
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/10314

Actions (login required)

View Item View Item