Стечаен криминалитет

Tusevska, Borka and Kosevaliska, Olga and Sotiroski, Ljupco and Nanev, Lazar (2014) Стечаен криминалитет. In: Меѓународен дијалог Исток -Запад, 25-26 Apr 2014, Свети Николе, Македонија.

[img]
Preview
Text
стечаен криминалитет.pdf

Download (416Kb) | Preview
Official URL: http://mcsp.mk/publications/zbornik_5_web.pdf

Abstract

Отворањето на стечајна постапка врз правните субјекти предизвикува хаос во бизнис односите со партнерите. Со нејзиното отворање се појавуваат како спорни бројни прашања и интереси кои ги тангираат договорните страни но се отвора и можност за заобиколување па дури и прекршување на одредбите од релевантното законодавство и незаконско присвојување на имот или профит. Клучни зборови: стечај, стечајна постапка, стечаен криминалитет, кривично дело.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Social Sciences > Law
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Ljupco Sotiroski
Date Deposited: 13 Jun 2014 14:14
Last Modified: 06 Aug 2015 11:09
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/10088

Actions (login required)

View Item View Item